Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търсиш дом в чужбина? Провери първо в посолството

Българските имоти зад граница – евтини, но в лошо състояние

3 коментара
Българското посолство в Лондон.
Ако търсите евтин имот зад граница, задължително проверете първо в българското посолство. Оказва се, че външното ни министерство разполага със сериозен жилищен фонд в чужбина, който се отдава на цени под пазарните. Това обаче се обяснява с лошото състояние в което са имотите, твърдят от Външно министерство. Колкото и да е лошо обаче, то се оказа приемливо за известни бизнесмени, които избраха държавна квартира в Лондон. 
 
В отговор на запитване на Меdiapool от Външно министерство съобщиха, че наемателите на българските имоти в чужбина са основно за български студенти, други българи, които работят в съответната страна, представители на фирми или международни организации. Изискванията за отдаване на държавен имот не са високи, като основните са кандидатите да не са нарушавали законите и да не уронват престижа на българската държава. 
 
Ако сте късметлии, може да ползвате имоти и безвъзмездно, като само поемате режийните такси. 
 
Вероятно вече се питате откъде може да намерите информация за свободния жилищен фонд и как да кандидатствате. Отговорът е прост – ако нямате връзки, нямате шанс. Публично достъпна информация няма, нито пък публично обявена процедура. Като се има предвид ограниченият жилищен фонд и огромният брой потенциално желаещи да го ползват дори в настоящото му окаяно състояние (десетки хиляди български студенти и българи, работещи в Европа), подборът на наемателите става по преценка на посланика, съвместно с началниците му в София или както по-често се случва, по спусната от София заръка към посланика, поясниха пред Mediapool източници от МВнР. 
 
Неофициално от ведомството уточниха, че наемните цени са под пазарните, тъй като имотите не са в добро състояние. Така например в Москва заради отлива на желаещи след кризата там, МВнР се принудило да свали драстично цените си, за да намери наематели. В същото време в британската столица Лондон, която е един от най-сериозните световни имоти пазари, през миналата година МВнР е получило около 165 хиляди лири от наем. 
 
За цялата минала година приходите от наем на български имоти са около 8 млн. лева. Основната амбиция на дипломатическото ведомство е с тези пари да бъдат поне малко постегнати имотите. Все още има и проблеми със състоянието на много от българските посолства, чиято поддръжка от години е затруднена заради бюджетният недостиг. 
 
Освен това през последните години министерството регулярно продава имоти зад граница, от които няма нужда. Тази година на тезгяха са имоти в Ню Джърси, Хелзинки, Буонес Айрес и други. 
 
Имотите зад граница 
 
Към момента Външно министерство управлява общо 230 имота в 71 държави, закупени предимно през 70-те и 80-те години на миналия век. Сред тях са посолски комплекси, цели сгради с апартаменти, офиси, резиденции и други, които Външно отказва да посочи конкретно от съображения за сигурност. 
 
 В повечето европейски страни, които приоритетно се избират от българските студенти, има български имоти, които могат да бъдат използвани от тях. 
 
Към момента от всички български имоти зад граница близо 60% се използват по предназначение: 16% се отдават изцяло под наем, 12 на сто се използват смесено – отдават се под наем и се ползват по предназначение, а други 13% стоят празни. 
 
Как и колко? 
 
Търсещите имоти трябва да проверят дали има свободни директно в посолството. Именно посолствата определят и цените им. Те правят анализ на местния пазар и след това съобразяват цените със състоянието на даденото жилище – обикновено лошо. От Външно министерство все пак определят минимални цени, под които наемите не трябва да падат. 
 
Ако към апартаментите проявяват интерес студенти, посолствата правят и определени отстъпки. 
 
Срещу символично заплащане се предоставят имоти на българите, които се нуждаят от лечение в чужбина. Има подходящи условия в Лондон, Виена, Берлин, Париж и Москва. 
 
Казусът "Лондон"
 
Темата с имотите зад граница стана отново актуална, след като електронното издание "Биволь" съобщи, че българският бизнесмен Борислав Дионисиев и Антъни Бейли, прочул се покрай отнетата титла "Сър“ на Спас Русев, обитават апартаменти на българската държава в Лондон на цени в пъти по-ниски отколкото наемите в квартала.
 
В отговор на запитване на Меdiapool от Външно министерство уточниха, че в Лондон държавата разполага с 5 самостоятелни апартамента, 10 – в жилищната част на посолството и две отделни жилищни сгради – едната на Куинс Гейт Гардънс 24 с 13 апартамента, а другата на Куинс Гейт Гардънс 12  със седем апартамента. 
 
Повечето апартаменти се използват от българските дипломати. 11 апартамента се дават под наем на български студенти или на местни граждани, които работят в посолството. От МВнР уточняват, че и въпросните два апартамента, дадени за офис на фирма и за жилище на представител на фирма.
 
Общият годишен приход от наеми е едва около 165 хиляди английски лири. 
 
Какво продава Външно? 
 
В последните години освен, че дава имоти зад граница, Външно министерство и продава. 
 
Миналата година е бил продаден имотът на бившото посолство в Найроби, Кения и парцел към него за 2.35 млн.  евро. 
 
През тази година пък е финализирана продажбата на бившото посолство в  Лусака, Замбия за над 700 хиляди долара. 
 
Освен това се търсят купувачи за имоти в Ню Джърси, САЩ, Бейрут, Ливан, Монтевиде, Уругвай, Тунис и Манагуа, Никарагуа. 
 
Посолствата продължават да се рушат 
 
Според анализа на Външно министерство има "значителен брой" сгради зад граница, които се нуждаят  от спешен ремонт или саниране. 
 
Търсят се  около 8 млн. лева годишно, но такива не са предвидени. През последните пет години едва около 1 млн. лева средно се използват за поддържане на имотите зад граница, което е крайно недостатъчно и видимо по много от фасадите на българските посолства зад граница. 
 
С наличното финансиране засега е възможно да се покрият само спешните аварийните ремонти. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gai-Jin
    #3
  2. Rune
    #2
  3. Cosmo Bizon
    #1

    Mediapool - не че има значение - но това на снимката е посолството ни във Виена, Австрия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.